Obec Družec – Rezidence Lipová

Družec je obec nacházející se ve středních Čechách, necelých 7 km jihozápadně od Kladna. Družec má rozlohu 7,12 km² a žije zde aktuálně přibližně 1 100 obyvatel.

Obec se rozkládá ve zvlněné krajině na samotném okraji Křivoklátské vrchoviny – zhruba 3 km od CHKO Křivoklátsko. Územím obce protéká Loděnický potok, do něhož se v jihozápadní části obce vlévá říčka Výskyta. Na severovýchodním okraji vesnice (na západním úpatí vrchu Veselov) leží přírodní památka Pod Veselovem s výskytem koniklece lučního českého. Na vrcholu Veselova je umístěna rozhledna Veselov, ze které je dechberoucí výhled na okolní krajinu.

Katastrem obce prochází dálnice D6, která zaručuje rychlé a bezproblémové spojení s Prahou a jejím okolím.

Hledáte-li klid a pohodu přírody s veškerou občanskou vybaveností na dosah a skvělou dopravní dostupností, tak zde jste na tom správném místě.

 

Občanská vybavenost

Veškerá občanská vybavenost se nachází přímo v obci (mateřská i základní škola, lékař, pošta, úřad, knihovna, restaurace, obchody s potravinami a jiné). Navíc je zde velmi příjemné sportovní zázemí s dětským hřištěm a občerstvením a nechybí ani in-linová dráha. Zkrátka vyžití pro každého.

Územím obce navíc prochází celkem pět autobusových zastávek se dvěma pravidelnými linkami.

Akce a kultura

Obec Družec každoročně pořádá hned několik vzdělávacích, kulturních a sportovních akcí určených nejen pro obyvatele, ale i širokou veřejnost. Mezi tyto akce patří např. Karneval pro děti, Velikonoční tvoření, Obecní ples, Masopust, Vítání prázdnin aj., ale třeba i Jarní a Zimní Družecká šlápota, která je celorepublikově známým cyklo pěším pochodem plným pohádkových stanovišť.

Díky rozmanitosti akcí se zde zabaví opravdu celá rodina, od těch nejmenších účastníků až po pamětníky.

 

Trocha historie

Z nálezů prehistorických lze uvést hroby z pozdně hradištního období, nádobku nalezenou v čp. 40, nebo také stříbrné mince s pecí na tavení rudy a střepiny nalezené na poli. Nejstarší zmínka o Družci pochází již z roku 1320.

Hlavní památkou obce je poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně gotický z 1.poloviny 14.století.

 

Farnost

Farnost i fara se poprvé připomíná v roce 1352 jako „Družec cum Žilina“. Již tenkrát zde byla zřízena farní škola. Od svého postavení sem byl přiřazen i filiální kostelík v sousední obci Žilina. Ves měla již od svého založení dva vlastníky a náležela tak ke dvěma panstvím.

 

Fotogalerie obce Družec